Еволюція звуку: шлях до сетапу на базі Tannoy Arden Legacy

RU

 

Ігор — справжній ентузіаст, захоплений створенням ідеальної аудіосистеми. Поспілкувавшись з ним і послухавши його сетап, ми хочемо презентувати (хоча б частково) його шлях від перших кроків у car audio і до побудови висококласної домашньої системи. Він щедро поділився з нами досвідом підбору компонентів, експериментів і пошуків оптимального звучання, розкриваючи технічні аспекти і філософські принципи, що лежать в основі його підходу.

Захоплення звуком у Ігоря «стартувало» у 2012-му році, йому тоді було за тридцять. У 15-17 років, коли це зазвичай починається, просто не було доступу до правильної апаратури. Зате він встиг двічі закінчити музичну школу — 7 років по класу фортепіано і 3 — по класу гітари.

Початок

Усе почалося 2012 року зі встановлення стереосистеми в автомобіль Toyota Prado 150. Чогось начитався, накупив недешевих динаміків DLS, приїхав, усе це встановили, воно якось зазвучало, звісно, краще за штатне, але…

Вимоги до інсталяції та постановка задачі трансформувалися в розуміння того, що кожні приміщення, зокрема й у автомобілях, підкорюються законам акустики. Тобто, існує жорсткий взаємозв’язок між приміщенням і акустичною системою. Згаданий процес з автомобілем виявився проміжним. З’явилися нові цілі (горизонти), для реалізації яких були потрібні фахівці більш високого рівня підготовки та знань.

Пошук ідеалу

Наступний крок і принципи, яким довелося слідувати, мали такий вигляд: «Як фонограму записано, так вона має і відтворюватися». І виникли «дорослі» проблеми, що полягали у відсутності спеціалістів, які могли б реалізувати поставлені завдання. Довелося вийти з автомобільного звукового руху.

Загальновідомо, що крім автомобільного звуку є й вища матерія — домашні системи. У той період часу саме так це і розуміли, а оточуючі саме так викладали цей предмет. Перейдемо до початкових етапів підбору компонентів, які купувалися, приєднувалися, прослуховувалися… Знання на той час ґрунтувалися на поточному розумінні. Ігор просувався вперед, консультуючись із людьми, у яких було більше практичного досвіду, і ретельно вивчав деталі.

Перелічені нижче конструкції з’являлися за порівняно короткий час. Системи швидко переходили в стан, коли вони вже не задовольняли запитам. Варто зазначити, що в той період Ігор ще не користувався «ідеологією точності» — це взаємозв’язок між системою і фонограмою, коли перша має максимально точно розкривати другу.

 

 

Перші кроки (пошук, прослуховування, відбір, прийняття рішень)

Основою для першого досвіду побудови домашньої системи стали колонки KEF XQ40 (2013 рік).

Діями для досягнення результату став добір ланцюжка: джерело — посилення — міжблочні кабелі — акустичні кабелі. Використовувалися відібрані за звучанням фабричні (тиражні) CD.

Зазначені акустичні системи — наслідок недостатнього досвіду. У сетапі вони лишалися не довго.

Наступний крок (2014 рік) був пов’язаний з легендарними, (принаймні, тоді здавалося саме так) Dynaudio Contour S5.4, до яких треба було підібрати логічний комплект (цілі та завдання не змінюються, потрібно було рухатися до наступного рівня). У процесі перебору компонентів щонайкраще себе проявило сполучення: Sugden Masterclass PDT 4 (CD транспорт), Sugden Masterclass LA4 (попередній підсилювач), Sugden Masterclass Class A (підсилювач потужності).

Як ви вже могли здогадатися, цей комплект також затримався ненадовго.

А тепер про важкість.

Розуміння ідеї точності звучання вабило до нових горизонтів в аудіо. Вдалося роздобути рідкісні не тільки в Україні Lowther The Delphic.

Динаміки Lowther — це широкосмугові звуковипромінювачі. У парі із заводськими корпусами — звучали. Проявилася інформативність у записах, і ще, ця акустична конструкція дала змогу домогтися тригонометричного ефекту в звуці (сфера звуку). Стало очевидно, що в цьому напрямку можна домогтися більшого. Інтерес копати глибше зріс.

Роздобув корпуси Mauhorn IV зі зворотним рупором завдовжки 3,5 м. Відновлення зайняло деякий час — шпон карельської берези і рояльний лак. Вийшло вельми і вельми естетично. А звук, запитаєте ви?

На щастя гарна комунікація з фабрикою Lowther дала можливість перепробувати всю лінійку їхніх динаміків і зупинитися на передтопових Lowther PM2A. Топові на той час PM4A просто не поміщалися в корпуси акустичних систем.

Такий стан речей вимагав подальшого підбору компонентів.

У той момент з’явилася «лампа» — інтегральний підсилювач Leben CS-250. Пізніше до нього додався преамп Leben RS-28CX. Тестувалися, як «кінцевіки», моделі Leben CS-660. Апгрейд Leben CS-250, включно з додаванням кенотронного живлення. Нескінченний перебір ламп. Корисний досвід…

Це був, безсумнівно, крок до реального розвитку, але широкосмуговик є широкосмуговик. Низ не допрацьовувався, а верх залишав поле для розвитку. Ідеологія точності відтворення встановлювала нові планки для фізичних можливостей «заліза».

Лампи — це окремий головний біль, хто б що не казав: знайти, підібрати, встежити за просіданням, вчасно замінити. Теплота, оксамитовість, шик, шарм, витонченість, атмосфера, що зачаровує, світіння, тощо, далеко не завжди мають відношення до стабільності і точності.

Пошуки рішень приводили до акустичних систем Konus Audio Essence, Tannoy Turnberry GR, Dali Euphonia MS4. До транспортів Primare CD31, 47Labs Flatfish, Esoteric P-70VU, Pioneer PD-75, Esoteric X-01.

До підсилювачів Primare P30, Primare A32, Mastersound 845, 47Labs Gaincard, MBL 4006, MBL 8011AM, Pioneer A-05, Spectral, включно з їхніми верхніми переді та моноблоками. До ЦАПів 47Labs Shigaraki, 47Labs Gemini, TEAC UD-505, Esoteric D-70VU, Lavry, Reimyo DAP-999EX, C.E.C DX51MK3, C.E.C. DX71. До кабелів — від недорогих Canare, Atlas, середнячків Heavens Gate, вітчизняних срібних Sound-YP, експериментальних Yter з вакуумним випалюванням і кріогенною обробкою до преміум-лінійок Mit Oracle Shotgun EVO.

Може досить?

Для зчитування фонограм зупинився на одному з найбільш досконалих у технічному плані механізмів VRDS-NEO VMK 0. Цифра-цифрою, а зчитування CD — це механічний процес, що залежить від «годинникової» точності механізму.

Але, як не крути, фундамент аудіо — це акустичні системи.

Придбання Tannoy Arden Legacy (2018) стало важливим етапом. Акустика добре показала себе і мала потенціал вдосконалення. Вивчення матчастини і нескінченні досліди змусили відійти від консервативних підходів і впровадити ліберальні методи в побудову стереосистеми.

По-перше, динаміки були певним чином доопрацьовані. По-друге, вирішено було використовувати горизонтальний бі-ампінг (один підсилювач для нижніх частот, другий — для сч/вч ланки). Після деякого перебору, підсилювачі, що працюють у чистому класі А, показали себе найбільш правильно.

У підсумку, низькочастотний діапазон у системі обслуговує підсилювач Pioneer A-09, верхні і середні частоти — той самий Luxman L-550AX Mark II.

По-третє, після детального вивчення теми і тестування гіпотези, між ЦАПом і підсилювачами встановлено аналоговий активний фільтр частот замість пасивного, розміщеного в корпусі. Відомо, що після пасивного кросовера від заявленого показника демпфуючого фактора підсилювача може залишитися менше 30%.

Активний кросовер SublimeAcoustic K231

Виключення пасивного фільтра з ланцюга проходження звукового сигналу і під’єднання акустичного кабелю безпосередньо від підсилювачів до клем динаміків методом затискання (без паянь і конекторів, які не приносять у звук нічого, крім спотворень) значно полегшило роботу підсилювачів, шляхом обходу внутрішньої проводки, впливу реактивного опору котушок індуктивності і конденсаторів заводських пасивних фільтрів колонок. Цілу низку спотворень у звуковому тракті було нівельовано, а підсилювачі тепер «дихали» і використовували свій значний демпфактор «на повний зріст» саме для контролю динаміків.

Більш відкрите звучання фонограм однозначно стало інформативнішим і точнішим. Те, що потрібно.

Кабельне господарство. Акустичні, міжблочні та мережеві кабелі — мідна моножила перетином 10 мм2. Підключення без конекторів.

Живлення на основі потужного трансформатора, що гальванічно розв’язує та лабораторних автотрансформаторів на 10, 12 і 20 Ампер, що також вирішило питання розподілу та регулювання напруги для 230-В і 100-В апаратів.

ЦАП. Коротенько про еволюцію цапобудови

Тиражні CD побачили світ у 1982 році. Джерела для перших компакт-дисків були надані звукозаписними компаніями у вигляді майстер-стрічок, призначених для тиражування вінілу з його відомими недоліками, в т.ч. недосконалою АЧХ.

Технологія запису перебувала на початку свого розвитку. Першим записам не вистачало «низу». Відповідно, конструктив перших ЦАПів (наприклад TDA1540) враховував звучання, яке компенсувало брак низьких частот у фонограмах. Тобто потрібно визнати факт кривизни «резистивної матриці».

У 1985-1986 видавалися ремастери, де АЧХ у фонограмах зазвучали інакше. Для цих змін знадобився чіп з «адаптованими параметрами», це TDA1541.

1988-1992 роки. Записи адаптувалися для більш рівних характеристик, тож для коректного їхнього відтворення виникла потреба в новому чипі. Розробили TDA1547 для фонограм з більш рівними АЧХ. І так далі.

Таким чином, очевидно, що рік видання фонограми (накладу) прямо пов’язаний з типами ЦАПів, створеними в той самий період часу. На базі цих знань при виборі ЦАПа враховувалися також зазначені вище історично-технічні особливості.

«Швидкість» системи також дала змогу чути різницю при виборі ЦАП. Серед випробуваних ЦАПів модель C.E.C. DX71 MKII відкривала найбільшу кількість інформації, що міститься у фонограмах. Це дає змогу легко визначати, який запис є неповноцінним та записаним із втратами.

Давайте образно розглянемо послідовність:

1) студія звукозапису з усією «кухнею», що там коїться, — це «укладання рейок»;

2) фонограми, що створюються, — це «локомотив», і він «їде цими рейками» та тягне за собою всі конструктивні та інженерні рішення у вигляді моно/стереосистем;

3) моно/стереосистеми — це «вагони», які мають бути причеплені до цього локомотива і рухатися за ним.

І ніяк інакше!!!

Розв’язка

Усі системи — це ключі (відкривачки) для розкриття звуку з консерв, якими можна назвати CD носії. І що гостріший цей ключ, то вищий інформаційний потік усієї системи.

Фонограми — локомотив (тягач) будь-якої стереосетапобудови.

P.S. від Ігоря

Усі роки я збираю унікальну за точністю звучання фонотеку від DSE & PSL.

І тепер побудована система дає змогу слухати і чути музичну інформацію в повному обсязі.

Найкращі музиканти, голоси вокалістів, записані в найкращих студіях світу, видатними звуковими інженерами і звуковими режисерами, звучать у найвищому ступені точності.

Такої можливості раніше не було.

Це цілий світ, і цей світ я зміг відкрити для себе.